Népszava 2000. III. 17. (2)

Rejtegetett gázközmű-járandóság

Az önkormányzatokat kizárja a kormány a jogszabályi rendezésből

Kizárja a kormány az önkormányzatokat a jogtalanul visszatartott gázközművagyon jogszabályi rendezéséből, ezért a TÖOSZ levélben fordult az igazságügyi miniszterhez: tegye lehetővé részvételüket az előkészítésben. A tárca szerint a rendezésről szóló törvényjavaslat nincs olyan stádiumban, ami az önkormányzatok bevonását indokolná. A jogszabály az év elején elfogadott törvényalkotási programban nem szerepel, holott egy tavaly őszi kormányhatározat szerint 2000. április 31-ig a parlament elé kellene kerülnie.

Tenczer Gábor NÉPSZAVA

A településeknek járó több mint 50 milliárd forintos gázközművagyon felmérése megtörtént, az ÁPV Rt. az erről szóló jelentést egy hónapig tanulmányozta, az igazságügyi tárca ezek alapján (április 31-i határidővel) jelenleg készíti a rendezésről szóló törvényjavaslatot, ám az önkormányzatokat a rendezésből mindvégig kizárták - mondta lapunknak Zongor Gábor, a Települési Önkormányzatok Szövetségének főtitkára. Hozzátette: a TÖOSZ ezért Dávid Ibolya igazságügyi miniszterhez fordult, tegye lehetővé az önkormányzati érdekszövetségek részvételét a jogszabály előkészítésében. A TÖOSZ korábbi sürgető levelére Mikes Éva, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára 2000. február 11-én kelt válaszában rögzítette, hogy a törvény előkészítése ügyében az önkormányzatok véleményének kikérése kötelező.

Zongor elmondta: meglepődve tapasztalták, hogy a miniszterelnök ez évi, tavaszi ülésszakra vonatkozó törvényalkotási programja nem tartalmazza az önkormányzati gázigények rendezését célzó törvényjavaslatot az elfogadandó javaslatok között. Ez azért furcsa, mert egy 1999. augusztusi kormányhatározat pontosan meghatározza a rendezés menetrendjét.

A kormányhatározat rögzíti: a jogszabálynak legkésőbb 2000. április 31-ig a parlament elé kell kerülnie.

Érdeklődésünkre az Igazságügyi Minisztériumban elmondták: a gázigények rendezéséről szóló törvénytervezet készül, ám jelenleg még nincs olyan stádiumban, ami az önkormányzatok bevonását indokolná. A kapcsolatfelvételre napokon belül sort kerít a tárca az érintett önkormányzati érdekszövetségekkel. Megtudtuk, a törvényjavaslat valóban nem szerepel az első félévi törvényalkotási programban, ám ennek okát sem az igazságügyi tárcánál, sem a Miniszterelnöki Hivatalnál nem tudták megmondani.

A települések azért nem jutottak gázközművagyonhoz, mert az 1990-ben alapított vagyonátadó bizottságok - hatásköri hiányra hivatkozva - megtagadták az átadást. Bár az önkormányzatok időközben megkapták az 1995-ben privatizált gázszolgáltató társaságok értékének 40 százalékát, egy alkotmánybírósági határozat során bebizonyosodott: a 40 százalék megállapítása önkényesen történt, így jogellenes volt. A közel ezer település nevében pereket indító TÖOSZ tavaly több (alkotmánybírósági, legfelsőbb bírósági) döntés után kedvező jogi pozícióba került. A szövetség még több mint százmilliárd forintot követel az államtól.

                            - fel -             - vissza -              - főoldalra -